MTÜ Eesti Vaimse Tervise Ühing (Eesti) ja Assotsiatsioon „Psychea“ (Gruusia) viisid perioodil 01.2025-04.2025 omavahelises koostöös läbi projekti „Young Leaders for Peace“. Projekti raames osalesid 12 noort inimest Aserbaidžaanist, Armeeniast ning Gruusiast Tallinnas toimunud 5-päevasel seminaril ning sellele järgnenud veebikohtumistel. Projekti rahastati Euroopa Liidu EU4Dialogue programmist, Component 3 vahenditest.

Euroopa Liidu rahastatava EU4Dialogue programmi üldeesmärk on aidata kaasa Lõuna-Kaukaasia ja Moldova lahendamata konfliktide ümberkujundamisele. Saksamaa akadeemiline vahetusteenistus (DAAD) lepingupartnerina koos oma konsortsiumipartneritega rakendab komponenti 3. 

Komponendi 3 eesmärk on parandada vastastikuseid vahetusi (piirkondlikku, piirkondade vahelist ja ELiga) noorte, naiste ja meeste hariduse ja kultuuri kaudu Lõuna-Kaukaasia ja Moldova konfliktipiirkondades. Rahastatakse üritusi, mis võimaldavad Lõuna-Kaukaasia osavõtjatel luua kontakte oma institutsioonide ja organisatsioonidega, edendada ühist mõistmist, usaldust ja partnerlust koostööks ning arendada noorte-, haridus- ja kultuurivaldkonnas tegutsejate pädevusi kogukonna arendamise, kultuuridevahelise dialoogi ja rahvusvahelise koostöö vallas.

Noored eestvedajad omavad oma kogukonnas mõjuvõimu ja aitavad seeläbi kaasa uue mõtteviisi laienemisele, kus nad soovivad oma piirkonnas vaenu ja vihkamise asemel luua koostööd.

Tuntud tõsiasi on, et usalduse ja dialoogi taastamisel mängib suurt rolli psühholoogiline faktor. Selles protsessis on põhiroll eestvedajatel ja eriti noortel liidritel. Just sellised noored omavad potentsiaali, et edendada dialoogi, leida uusi vaatenurki konfliktide lahendamiseks ja luua rahu. 

Inimeselt-inimesele loodud sõprussuhted on sillaks ühiskondliku vaenu ületamisel.

Projektile seatud eesmärgid:

  • Rahvusvaheline seminar toimub 12 noorele eestvedajale Gruusiast, Armeeniast ja Aserbaidžaanist (4 Gruusiast, 4 Armeeniast, 4 Aserbaidžaanist). Seminari juhivad eesti professionaalsed psühholoogid/koolitajad;
  • Osalejad kohtuvad ja jagavad ühist kogemust dialoogi kujundamisest
  • Projektis osalejad jätkavad omavahelist suhtlemist veebipõhiselt vähemalt 4 kuu jooksul peale seminaril osalemist.
 

Projekti ettevalmistavas etapis töötasid projekti partnerid Eesti Vaimse Tervise Ühing ja assotsiatsioon „Psychea“, et komplekteerida osalejate grupp Kaukaasia riikidest ning korraldada projekti praktiline pool, et tagada grupi sujuv ja meeldiv visiit Eestisse. Grupi komplekteerimiseks toimus Armeenias, Aserbaidžaanis ja Gruusias eelnev teavitustöö, tutvumine kandidaatide CV-dega, individuaalsete intervjuude läbiviimine ning lõplik osalejate valik. Seejuures arvestati projektigrupi soolist tasakaalu ning osalejate vanusele seatud nõudeid.

Projekti raames võõrustas Eesti Vaimse Tervise Ühing Tallinnas projektigruppi, millesse kuulus 5 noort meest ja 7 noort naist Gruusiast, Armeeniast ja Aserbaidžaanist. Igast riigist kuulus projektigruppi 4 inimest. Gruppi saatis kogu Tallinnas viibimise jooksul projekti kaaskoordinaator Gruusiast. Grupiliikmed ei olnud omavahel tuttavad, kuid iga riigi siseselt oli eelnevalt korraldatud esmaseks tutvumiseks veebikoosolek.

Tallinnas toimuv 5-päevane seminar toimus 24.02.-28.02.2025 ning oli projekti tegevuste südameks. Seminari viisid läbi Eesti Vaimse Tervise Ühing kogenud psühholoogid-treenerid Aleksei Norden ja Irina Tuhkru ning tegevusjuhendaja Rene Sein. 

Seminari põhiteemadena olid kavandatud:

  • Liidri identiteedi areng
  • Konfliktide olemus erinevatel tasanditel, võimalused konfliktide vaatlemiseks ja lahendamiseks
  • Liidri isiklik positiivne mõju ja ressursid konfliktidega toimetulekul, läbirääkimistel

Grupiprotsessi toetamiseks ja vastastikuse usalduse ning avatuse loomiseks kasutati läbiviimisel aktiivõppe elemente vastavalt grupi valmisolekule. Kõik grupiliikmed osalesid alates esimesest päevast grupitöös piisavalt aktiivselt ja panustasid ühistesse aruteludesse, mille tulemusel saadi grupis üksteisega kiiresti tuttavaks ning pandi alus sõbralikele suhetele ja positiivsele grupidünaamikale.

26.02 toimus seminaripäev koos keraamika töötoaga, mille käigus mõtestasid osalejad seminari teemasid loomingulises vormis.

Kuna seminari fookus oli liidri positiivsel mõjul enda lähiringile ning ühiskonnale laiemalt, on oluline tema eneseanalüüsi oskus ning samuti vajadusel ennast maandada ja lõdvestada, et leida uut jõudu. Keraamika töötoa lähteülesandeks oli kujutada savist looduse elementi, mis iseloomustab ja toetab osalejat ennast. Samuti oli lisatud kriteerium, et töö võiks olla selline (kompaktne), mida on võimalik koju kaasa pakkida, meenutamaks projekti töötuba.  

Töötoa alguses tutvustas tegevusjuhendaja erinevaid tehnikaid, kuidas on võimalik savi vormida kas käte abil või abivahendeid kasutades. Peale tööde valmimist toimus saadud kogemuse reflekteerimine ja analüüs grupis. Paljud osalejad tõid enda lõputagasisides välja, et keraamika töötoas muutusid omavahelised suhted lähedasemaks, koos tegutsemine vabas õhkkonnas ja enda loomingu analüüsimine toetas avanemist ning usaldust grupis. Loodud teoste hulgas oli mitu kontseptsioonilist tööd, mida seostati rahvuslike vastuolude ületamise ning ühtse Kaukaasia teemadega.

 Kultuurilisele dialoogile suunatud tegevused:

Osalejatele oli võimaldatud seminaripäevade õhtutel vaba aeg, mida oli võimalik vastavalt enda soovidele sisustada. Osalejate omavahelise vaba suhtlemise toetamiseks ja Eesti kultuuri tundmaõppimiseks oli kahel õhtul grupile korraldatud giidiga ekskursioon Tallinna vanalinna erinevates piirkondades, mis osalejate tagasiside alusel neile väga meeldisid, vaatamata jahedale ning niiskele ilmale.

Osalejatel oli meeldiv võimalus lisaks projekti põhitegevustele osa saada Eesti Vabariigi iseseisvuspäeva tähistamise meeleolust Tallinnas 24. veebruaril, mida osalejad väärtuslikuks pidasid.



Seminari tulemused:

5-päevase seminari lõpetas osalejate suuline tagasiside ja reflektsioon grupis ning kirjaliku tagasisideküsimustiku täitmine.

Osalejad tõid enda jaoks oluliste tulemustena välja:

  • kasvanud enesekindlus isiksusena, isiksuslik areng
  • uued teadmised ja kasulikud avastused enda kui liidri kohta
  • saadud olulised teadmised seoses konfliktidega toimetulekuga ning kuidas luua dialoogi 
  • kujunenud sõprussuhted ja positiivne suhtlus erinevatest rahvustest grupiliikmete vahel
  • hea ja toetav kontakt seminari läbiviinud treeneritega

Kirjaliku tagasisideküsitluse tulemuste alusel on seminari järgselt valmis veebipõhist suhtlust kõigi grupiliikmetega jätkama 100% vastanutest (tagastati 11 küsimustikku 12st). Meeldejäävana on välja toodud seminari raames käsitletud teemasid, keraamika töötoa suurepärast kogemust, kujunenud sõbralikke suhteid grupis, Tallinna vanalinna ekskursioone, suurepäraseid treenereid, jm

Osalejad olid enda algatusel seminari jooksul juba koondunud ühisesse sotsiaalmeedia gruppi Facebookis, millega liitusid kõik grupi liikmed. Mugavaks ühiseks suhtlemiseks lepiti kokku lisaks kasutada ka selleks sobivat rakendust ning loodi vestlusgrupp WhatsApp-is.

Seminarijärgne iseseisev töö

Kontaktseminari jooksul tutvustati osalejatele iseseisvat ülesannet:

Läbi mõelda ja luua tegevuskava (vajadusel teha omavahel koostööd) eesmärgiga suurendada Kaukaasia riikide omavahelist ühtsust. Milliseid konkreetseid samme saad Sina selleks astuda järgmistel tasanditel:

  • isiksuse sisene tasand (Mina-tasand)
  • lähimate inimeste ring/pere/sõbrad
  • projektis osalenud enda rahvusriigi grupp
  • projektis osalenud tervikgrupp
  • ühiskond laiemalt

Toodud tegevustele tuli lisada ka mõõdetav tulemus ja teostamise ajaperiood.

Lepiti kokku järgneva 2 veebisessiooni toimumisajad märtsis ja aprillis 2025, mille raames arutada omavahel iseseisva töö tulemusi, vahetada kogemusi seminari järgselt toimunud muutuste osas (Follow-up). 

Follow-up veebiseminarid

Projekti kava alusel toimus 2 follow-up veebiseminari MS Teams keskkonnas, mille raames jagati treenerite juhtimisel grupiliikmete vahel kogemusi Tallinna seminari järgsest perioodist ja töötati ühiselt iseseisva töö tulemustega.

Kõik osalejad olid leidnud võimalikke tegevusi, mille abil saavutada muutuseid kõigil vaadeldud tasanditel.

Kõige aktiivsemalt keskendusid osalejad isiklikule tasandile, kogedes muutuste võimalikkust enda hoiakutes ja käitumises. Määratleti mõõdetavad eesmärgid ja tulemused. Osalejad olid projekti järgselt aktiivselt ellu rakendanud saadud teadmisi ja harjutatud oskusi, mille tulemusena tajusid nad enda kasvanud enesekindlust ja tasakaalukust ning olid teadvustanud enda positiivset mõju ümbritsevatele protsessidele enda peres, sõpradega ja ühiskonnas laiemalt. Nad olid kavandanud mitmeid muudatusi, et nende isiklik mõju nendel tasanditel tooks kaasa positiivseid muutusi laiemalt ja samuti tooks rohkem rahulolu iseendale. 
Viimase jätkukohtumise raames väljendasid osalejad enda valmisolekut jätkata omavahel suhtlemist ja tööd ühiselt määratletud oluliste ühiskondlike teemade osas, näiteks võimalusel ellu viia projekt, mis käsitleks sotsiaalset kaasatust või aitaks toetada soolist tasakaalu vastukaaluks Kaukaasia riikide  traditsioonidele. 

Projektigrupi jätkuva aktiivse suhtlemise toetamiseks pakuti ideid ja lepitikokku järgmised. kohtumised veebis, seekord grupiliikmete initsiatiivil, peale projekti ametlikku lõppu. Planeeritakse ka visiite üksteise riikidesse, võimalikke koostööprojekte tööalaselt või õpingute raames, kui selleks avaneb võimalus.

Projekti tulemused:

  • Viidi läbi 5-päevane koostööseminar Tallinnas 12-le noorele eestvedajale konfliktidest lõhestatud Kaukaasia piirkonnast. 
  • Projekti osalejatel oli võimalus saada EL liikmesriigi vabaühenduse juhtmisel kogemus positiivse dialoogi loomisest teiste rahvuste esindajatega.
  • Projekti tegevustes osalemise tulemusena kujunesid grupi liikmete vahel usalduslikud sõprussuhted, vaatamata nende kuulumisele ajalooliselt vastuolusid omavatesse Kaukaasia rahvusgruppidesse.
  • Projekti osalejad väljendasid kindlat soovi jätkata veebipõhist suhtlemist kõigi teiste grupiliikmetega ja samuti soovisid võimalusel kohtuda omavahel ka silmast-silma.
  • Osalejad said positiivse kogemuse loominguliste tegevuste toetavast mõjust nii isiklikul tasandil kui ka grupiprotsesside toetajana.
  • Osalejate teadlikkus enda vastutusest ja mõjust liidrina end ümbritsevatele inimestele ja protsessidele kasvas.
  • Osalejad omandasid uusi teadmisi ja praktilisi oskuseid konfliktide mõistmiseks, ennetamiseks ja lahendamiseks.
 

Projekti meeskond tänab suurepäraste tulemuste saavutamise eest kõiki osalejaid, koostööpartnereid ja rahastajaid!

Projekti rahastas Euroopa Liit programmist „EU4Dialogue“ Component 3.

Consortium led by DAAD