Mittetulundusühing Eesti Vaimse Tervise Ühing on asutatud 1997. aastal ning ühendab erialaspetsialiste, kes on oma igapäevatöös seotud vaimse tervise valdkonnaga: psühholoogid, psühhiaatrid, terapeudid, koolitajad, superviisorid, sotsiaaltöötajad. Suur osa meie asutajaliikmetest osales parvlaev "Estonia" katastroofi järgses kriisi- ja rehabilitatsioonitöös.
Meie tegevuse põhieesmärk ja missioon on aidata kaasa Eesti elanikkonna positiivse vaimse tervise toetamisele, säilitamisele ning edendamisele ning pakkuda sellega seonduvaid psühhosotsiaalse toe teenuseid nii eraisikutele, ettevõtetele kui riigiasutustele. Oleme olnud aktiivselt kaasa aitamas Eestis vaimse tervise valdkonna väljakujunemisele, et avalikud teenused, koostöö vaimse tervise spetsialistidega ning rahastuse mudelid tagaksid vajaliku toe ning abi meie elanikkonnale.
Meie tegevus algas peamiselt lastele ja noortele suunatud ennetavate pikaajaliste programmide ja projektide elluviimisega, aastate jooksul on meie teenuste ja projektide sihtgrupp üha laienenud. Meie tegevuse algusaastatel puudus süsteemne riiklik rahastus vaimse tervise teenustele ning kõik tegevused ja teenused olid projektipõhised (kindla algus- ja lõpukuupäevaga), sh ka "õhinapõhised", milles sisaldus palju vabatahtlikku tööd.
Käesoleval perioodil on vaimse tervise teenused Eestis läbi teinud suure arengu, Sotsiaalministeeriumis on 2022. a loodud vaimse tervise osakond, on mitmeid riiklikult või KOV tasandil püsivalt rahastatavaid vaimse tervise teenuseid, mis on üha kättesaadavamad kõigile Eesti elanikele. Rahastuse reformide tulemusel on mitmete meie projektide töö tänaseks päevaks lõpetatud. Loodame, et oleme jätnud enda olulise jalajälje vaimse tervise valdkonna arengusse Eestis.
Tänasel päeval viime peamiselt läbi psühholoogilist nõustamist, psühhoteraapiat ja konsultatsioone erinevatele sihtgruppidele (erakliendid, tööotsijad, lapsevanemad, lapsed ja noored, haridusasutuste töötajad, juhid nii eraettevõtetes kui riigiasutustes, kõrge stressitasemega ametite töötajad, sõjapõgenikud jt).
Meie nõustajad töötavad erinevates piirkondades üle Eesti. Töötame nii Eesti Töötukassa, Ohvriabi kui kohalike omavalitsuste vaimse tervise teenuseid kasutavate klientidega.
- Meie ühing on alates 2007. aastast üle-euroopalise katusorganisatsiooni Mental Health Europe täisliige, mille kaudu oleme osalenud vaimse tervise valdkonda puudutavate otsuste kujundamisel EL tasandil ja aidanud kaasa vaimse tervise valdkonna eest seismisel Eestis. Meie liikmed on osalenud valituks ning kuulunud kolmel tööperioodil MHE juhatusse. Osaleme Mental Health Europe poolt korraldatud rahvusvahelistel seminaridel ning konverentsidel, teeme koostööd teiste MHE liikmesorganisatsioonidega.
- Olime Tallinna Tervishoiuameti pikaajaliseks koostööpartneriks programmi "Riskilaps" läbiviimisel, mille eest tunnustas Tallinna linn meid tänukirjaga. Programmi raames viidi läbi erinevaid ennetavaid ning psühhosotsiaalse toe tegevusi riskirühma kuuluvate perede (alkoholisõltuvusega vanematega pered, materiaalsete toimetulekuraskustega pered, koolist erinevatel põhjustel väljalangenud lastega pered, perevägivalla juhtumid jne) lastele. Programmi läbiviijate seas oli mitmeid tegusaid mittetulundusühinguid, kes töötasid ühise eesmärgi nimel, pakkudes erinevaid teenuseid või keskendudes teatud kitsamatele sihtgruppidele.
- Parvlaev "Estonia" katastroofi järgselt käivitasime koos teiste kriisispetsialistidega Eestis leinatoetuslaagrid lastele, kes olid hiljuti kaotanud enda vanema või lähedase pereliikme. Leinatoetuslaagrites pakuti lastele vajalikku professionaalset psühholoogilist abi raske elusituatsiooniga kohanemiseks, leina läbitöötamiseks ning hilisemate vaimse tervise probleemide ennetamiseks. Samuti oli lastel leinatoetuslaagrites võimalus saada tuge sarnase elukogemusega lastelt. Leinatoetusteraapia mudel toetus Rootsi lasteabi organisatsiooni "Rädda Barnen" väljaõppele. Leinatoetuslaagrid olid osa kriisiolukorda sattunud perede rehabilitatsiooniprogrammist, milles iga pere osales ühe aasta. Meie meeskond viis aastatel 1996-2010 läbi leinatoetuslaagreid venekeelsetele lastele. Eestikeelsetest leinatoetuslaagritest on tänaseks välja kasvanud Laste ja Noorte Kriisiprogramm, kes jätkab seda olulist tööd eesti laste heaks.
- Meie juhtimisel on loodud Eesti esimene veebipõhine psühholoogilise abi foorum ning jututuba lastele ja noortele: "Lapsemure". Lapsemure võimaldas lastel anonüümselt enda muresid jagada enda eakaaslastega ning saada tuge nii eakaaslastelt (sarnase kogemusega inimeste toetus) kui ka professionaalsetelt nõustajatelt. Meie psühholoogid ja samuti vastava ettevalmistuse saanud vabatahtlikud töötasid igapäevaselt laste murekirjadele vastates, administreerides foorumi sisu ning vastates Lapsemure abitelefonile. Sulgesime Lapsemure teenused peale riigihanke läbiviimist Lasteabi telefoni 116111 ja veebilehe käivitamiseks, mida rahastatakse riigieelarvest. Lapsemure veebinõustamine ja muretelefon töötas vabatahtliku töö toel veel mitu aastat kuni lõpliku sulgemiseni 2020. aastal.
- Lapsemure programmi juhtides olime aastaid ülemaailmse võrgustiku "Child Helplines International" täisliikmed ning osalesime aktiivselt võrgustiku töös. Tänasel päeval oleme Eesti teatepulga selles organisatsioonis edasi andnud Lasteabi.ee teenusele.
- Alates aastast 2010 oleme Eesti Töötukassaga sõlmitud hankelepingute raames läbi viinud "Metoodiliste tööklubide" teenust ja "Tööharjutuse" teenust erinevates piirkondades. Teenuseid on läbi viidud erinevatele sihtgruppidele - noored tööotsijad, pikaajalised töötud, osalise töövõimega inimesed, vanemaealised, jt
- Oleme Eesti Töötukassa pikaajaline partner nõustamisteenuste osutamisel erinevates Eesti piirkondades.
- Oleme läbi viinud palju suuremahulisi rahvusvahelisi noorteprojekte EL programmi “Euroopa Noored” raames. Osalesime projektides nii juhtiva organisatsioonina kui ka partnerorganisatsioonina. Meie partnerid on olnud Prantsusmaalt, Kreekast, Hispaaniast, Šotimaalt, Lätist, Leedust ja paljudest teistest riikidest. Oleme kaasanud nendesse projektidesse osalema väga palju vabatahtlikke, lapsi ja noori, kes osalesid meie teistes programmides sellel perioodil, pakkudes sellega lastele suurepäraseid kogemusi rahvusvahelisest suhtlemisest, koostööst ja sõprusest ning võimaldades neil tundma õppida teisi kultuure.
- Olime eestvedajateks rahvusvahelise programmi Big Brothers Big Sisters Eestis käivitamisele. Eesti "Vanem Vend Vanem Õde" programm töötas edukalt palju aastaid ning sellest said osa lapsed ning vabatahtlikud tugiisikud üle Eesti.
- Olime ühena asutajaliikmetest aktiivselt eest seismas Eesti VATEKi (Eesti Vaimse Tervise ja Heaolu Koalitsioon) loomisele 2019. aastal, mis on koondanud vaimse tervise organisatsioonid ja võimaldab tõhusamat huvikaitset erinevatele sihtgruppidele, keda need organisatsioonid esindavad. Jätkame aktiivset osalemist Eesti VATEKi liikmena, et vaimne tervis ja heaolu oleks üha enam arvestatud kõigi valdkondade poliitilistes otsustes ning regulatsioonides Eestis.
- Osaleme jätkuvalt erialastel täiendkoolitustel, konverentsidel ja seminaridel, töötubades nii Eestis kui välismaal.
- Alates 2023. aastast pakume psühholoogilist kriisiabi ja traumateraapiat Ukraina sõjapõgenikele Eestis. Osalesime ühena 15st teenusepakkujast Sotsiaalministeeriumi meetmes „Sõjapõgenike vaimse tervise teenuste ja kogukondliku toe toetus aastal 2023“. Viisime antud projekti raames läbi individuaalset psühholoogilist nõustamist ja tugigruppe erinevates Eesti piirkondades. Projekti tegevustes osales ja sai endale hädavajalikku psühholoogilist tuge kriisiolukorraga toimetulekuks üle 300 Ukraina sõjapõgeniku.
- Suur osa meie ühingu asutajaliikmetest on kriisispetsialistid, kes omavad vastavat väljaõpet ning pikaajalist töökogemust psühholoogilise kriisiabi osutamisel. Süsteemne kriisitöö Eestis algas peale parvlaev “Estonia” katastroofi 1994. aastal, mille järgselt asutati kriisiabikeskused, mis töötavad tänaseni ning osutati tähelepanu psühholoogilise kriisiabi nõustajate väljaõppele. Meie meeskonna liikmed on osalenud ka enamike Eesti suurõnnetuste kriisitöös.
- Oleme endiselt osalemas ja läbi viimas erinevaid rahvusvahelisi projekte, mis on suunatud vaimse tervise edendamise ja psühhosotsiaalse heaolu arendamise teemadele, vastavalt erinevate projektikonkursside eesmärkidele, näiteks EL programmis "EU4Dialogue", jt.
- Oleme edukate ostumenetluste tulemusel pakkumas psühholoogilise nõustamise teenuseid mitmete avaliku sektori organisatsioonide töötajatele.
Meiega saad ühendust SIIT